Urządzenia sieciowe – Karta sieciowa


Urządzenia sieciowe – Karta sieciowa.

Jest to element komputerowy, który umożliwia komunikowanie się z siecią komputerową. W komputerach klasy PC występuje jako karta rozszerzeń albo jest montowana na stałe w płycie głównej. Występują także karty do połączeń bezprzewodowych podłączane do portu USB. Karta sieciowa funkcjonuje w warstwie fizycznej modelu ISO/OSI.

Występują również urządzenia peryferyjne które mogą pracować w sieci komputerowej. To znaczy niektóre modele drukarek lub skanerów wyposażone są w karty sieciowe, które przy odpowiedniej konfiguracji można wykorzystać w sieci lokalnej.

Przed zakupem danej karty sieciowej należy pamiętać aby wsiąść pod uwagę architekturę sieci, w której będzie pracować. Najbardziej popularne karty sieciowe pracują w standardach takich jak – Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet.

Producenci kart sieciowych na stałe umieszczają w urządzeniu unikalny adres fizyczny, potocznie nazywany MAC (ang. Media Access Control). Ten adres jest stosowany podczas transmisji w 2 warstwie modelu OSI. Adres MAC zapisany jest w postaci dwunastu liczb szesnastkowych oddzielanych dodzielanych zankiem  „ – ” albo „ : ” – jest to adres 48-bitowy.

Wskazówka

Jak uzyskać adres MAC można użyć polecenia wpisując w konsoli  –  ipconfig/all.  Adres można również odnaleźć, gdy przeglądamy szczegóły naszego aktualnego połączenia sieciowego. Jeśli chcesz to sprwadzić to w systemach Windows Vista, Windows 7 oraz Windows 8, należy przejść do centrum sieci i udostępniania w Panelu sterowania, a potem do ustawień danego połączenia sieciowego, gdzie klikamy na zakładkę szczegóły i odczytujemy wszystkie szczegółowe wiadomość i również nasz poszukiwany adres MAC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *