Sztuczna inteligencja, jako sposób na ułatwianie codziennego funkcjonowania

Technologie

24-06-2021

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że codzienne funkcjonowanie w większości dziedzin jest wspierane przez sztuczną inteligencję. Postęp technologiczny jest tak zaawansowany, że wiele powszechnie używanych urządzeń daje całe spektrum możliwości, o których niedawno nikt nie pomyślał. Są one spersonalizowane i potrafią sprostać wszelkim oczekiwaniom człowieka, działają w sposób ułatwiający codzienne funkcjonowanie.

Sztuczna inteligencja, jako sposób na ułatwianie codziennego funkcjonowania

Przykłady sztucznej inteligencji w codziennym życiu

Smartfony – odkąd społeczeństwo zaczęło z nich korzystać codzienne funkcjonowanie stało się łatwiejsze, urządzenia odciążają pamięć, pomagają w przyswajaniu niezbędnej wiedzy. Widoczne zastosowanie sztucznej inteligencji obserwuje się również podczas korzystania z Google Assistant, które rozpoznaje głos i na tej podstawie wykonuje określone czynności. Możliwość przypominania o zaplanowanych spotkaniach, konieczności kontaktu z bliskimi są już na porządku dziennym i nie wywołują większego zaskoczenia. Przykładem jest również funkcja umożliwiająca namierzanie danej lokalizacji w przypadku podróży do nieznanych wcześniej miejsc. Zastosowanie sztucznej inteligencji podczas regularnego dokonywanie zakupów przez Internet również jest doskonale widoczne. Objawia się to wyświetlaniem proponowanych produktów, na podstawie wcześniej wybieranego asortymentu. W tym przypadku funkcjonują systemy polecające, które są odpowiedzialne za dokładne analizy pozyskiwanych danych. Tym samym powstają preferencje, którymi mogą sugerować się inni klienci, którzy poszukują odpowiadających im produktów.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie

Na niemal każdą skrzynkę mailową, tym bardziej firmową, zostaje wysyłanych mnóstwo niepotrzebnych wiadomości. Dzięki współczesnym metodom uczenia się następuję ich sortowanie na kilka kategorii, te ważniejsze trafiają do głównych folderów. Pozostałe do spamu lub kategorii ofert lub społeczności. Zastosowanie sztucznej inteligencji w tym przypadku ułatwia prowadzenie działalności i oszczędza czas osób obsługujących skrzynki mailowe. Działa to w ten sposób, że na podstawie określonych słów, fraz system przekierowuje daną wiadomość do wybranego folderu. Sztuczna inteligencja znajduje ponadto zastosowanie w systemach bankowości, w celu zapobiegania popełniania cyberprzestępstw i wyłudzeń. Ochrona gromadzonych w bankach oszczędności jest niezwykle istotna, dlatego wdraża się programy przystosowane do walki z oszustwami. Klienci banków są informowani o podejrzanych transakcjach, wówczas powinni na przykład zmienić hasła, PIN-y do kart i inne zabezpieczenia. Na nieco zbliżonej zasadzie do proponowania produktów podczas zakupów działa serwis Netflix – jedna z najbardziej popularnych platform filmowych. Po zalogowaniu się do konta, pojawiają się propozycje filmów, seriali do obejrzenia – na podstawie wcześniej oglądanych. Zastosowanie sztucznej inteligencji wprowadzono również na portalach społecznościowych, których głównym zadaniem jest zapewnianie bezproblemowej komunikacji między ludźmi żyjącymi nawet na przeciwległych krańcach świata.

Podobne artykuły