Work-life Balance – kluczowe zasady

Biznes

12-01-2021

Mówią, że pracy i życia prywatnego nie da się całkowicie odciąć. Zobowiązania zawodowe zawsze w jakimś stopniu będą przeplatane z życiem osobistym. Idea work-life-balance mówi o tym, by sprawy zawodowe nie pochłaniały 100% naszego czasu. Wyróżnia się trzy kluczowe zasady, które wspierają w dbaniu o równowagę pomiędzy kwestiami zawodowymi, a pozostałymi częściami naszego życia. Brak tej dyscypliny może skutkować wypaleniem zawodowym, pracoholizmem, chorobami serca czy też dolegliwościami z układem pokarmowym. WLB dba o to, by zapewniać sobie godziwy odpoczynek. Doskonałą odskocznią od pracy jest np. wyjazd do Gminy Baligród w Bieszczadach.

Raz w roku zadbaj o dłuższy urlop – np. Baligród w Bieszczadach

Jedna z zasad WLB mówi, że przynajmniej raz na 12 miesięcy zaleca się pójść na dłuższy urlop. Podkreśla ona szczególną wartość odpoczynku. Osoby, które nie wykorzystują swoich dni wolnych po kilku latach odczują skutki życia w ciągłym pędzie zawodowym. Warto pamiętać, że nie ma rzeczy i ludzi niezastąpionych. Wypad na kilka dni np. do gminy baligród w Bieszczady nie przyniesie negatywnych skutków dla funkcjonowania firmy. Trzeba wykształcić w sobie umiejętność efektywnego odpoczywania. Wystarczy zacząć resetować się w trakcie weekendów, a po nabyciu tej umiejętności wyjazd na kilka dni nie będzie już stanowić żadnego problemu.

Bieszczady są doskonałym miejscem, by zdystansować się od codziennych spraw zawodowych. To miejsce, słynące z wielu dzikich i nieodkrytych miejsc. Baligród jest miejscowością zlokalizowaną w dolinie rzeki Hoczewki, gdzie stykają się różne kultury od polskiej, ukraińskiej, bojkowsko-łemkowskiej, a w okresie międzywojennym także nawet i żydowskiej.

Work-life Balance – kluczowe zasady

Praca nie jest najważniejszą wartością w życiu

Nawet największy biznesmen powinien dbać o zachowanie balansu pomiędzy pracą zawodową a życiem osobistym. Każdy musi mieć coś, bo będzie równoważyło sprawy biznesowe. Dla jednych tą równoważnią będzie rodzina, dla innych przyjaciele, podróże czy pasja. Posiadanie jej jest szalenie istotne, by nie dopuścić do wypalenia zawodowego. Odpoczynek sprzyja pozytywnie na efektywną pracę i działania podejmowane w dalszym życiu zawodowym.

Wyznacz miejsca bądź momenty, w których nie ma przestrzeni dla spraw służbowych

Osoby, które podczas rodzinnych spotkań zerkają na telefon służbowy bądź na wakacjach sięgają po laptop to oznacza, że balans między pracą, a życiem prywatnym nie jest zachowany. Konieczne jest narzucić sobie, w których miejscach i momentach odcinamy się od obowiązków zawodowych, by istotne wartości takie jak rodzina nie umykały nam przez pracę.

Brak zachowania WLB na skutek wymagań osób trzecich

Bywa, że w zachowaniu Work-Life Balance utrudnia nie własne podejście, a osoby trzecie. Chodzi tutaj najczęściej o własnych pracodawców. Dzieje się tak, gdy w czasie wolnym od pracy przełożeni wydzwaniają bez żadnego skrępowania, by zlecić nagłe zadanie w formie prezentacji czy projektu na już. Niektórzy potrafią wezwać pracownika z urlopu oraz wyraźnie prezentują niechęć wobec brania dni wolnych przez pracowników nawet w takich skrajnych przypadkach jak choroba czy inna niedyspozycja.

 

Podobne artykuły