Konfigurator komputera PC – jak warto skonfigurować swoją maszynę?

IT

09-12-2021

Zakup gotowego zestawu PC ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim szybkie i wygodne rozwiązanie, niemniej wiele osób decyduje się na złożenie takiego zestawu od podstaw. Może się to wydawać bardzo skomplikowanym zadaniem, ale wystarczy sięgnąć po narzędzie, jakim jest specjalny konfigurator.

Konfigurator komputera – dlaczego warto go stosować?

Największą korzyścią wynikającą ze używania konfigutarora komputera jest całkowita kontrola nad wyborem poszczególnych elementów zestawu. Użytkownik może je dopasować po pierwsze – do własnych potrzeb, a po drugie – do budżetu, jakim dysponuje. Kolejnym plusem jest to, że każdy komponent jest objęty oddzielną gwarancją, co stanowi duże ułatwienie w razie awarii. Stosując konfigurator komputera, trzeba koniecznie brać poprawkę na przeznaczenie komputera – inne elementy są niezbędne do peceta do gier, a inne do sprzętu do zwykłych domowych zastosowań.

Konfigurator komputera – jak to działa?

Konfigurator komputera to darmowe narzędzie, które jest proste w obsłudze. Trzeba wskazać podstawowe części zestawu komputerowego takie jak: procesor, zasilacz, karta graficzna, dysk twardy, płyta główna, pamięć RAM oraz obudowa. Opcjonalnie wybiera się również m.in. drukarkę, klawiaturę, napęd optyczny, głośniki, listwę antyprzepięciową, oprogramowanie, kartę dźwiękową, monitor, wentylator procesora, kartę sieciową, mysz oraz zasilacz. Konfigurator dobiera elementy zestawu w taki sposób, że są one ze sobą kompatybilne. Nie należy się zatem obawiać, że nie będą one ze sobą współgrać. W każdej z wymienionych powyżej kategorii jest sporo opcji do wyboru. W rezultacie powstaje autorski zestaw komputerowy odpowiadający indywidualnym wymogom i preferencjom. 

Konfigurator komputera PC – jak warto skonfigurować swoją maszynę?

Najważniejsze części komputera – co warto wiedzieć?

Sercem komputera jest procesor odpowiedzialny za koordynację wszystkich zadań wykonywanych przez pecet. Do podstawowych czynności wykonywanych na komputerze w zupełności wystarczy procesor dwurdzeniowy. W przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań  nieodzowny jest procesor wyposażony w 4, 6, 8 albo więcej rdzeni. Nie wolno zapomnieć o tym, że każdy bez wyjątku procesor potrzebuje skutecznego chłodzenia. Komputer musi mieć dobrą płytę główną – to na niej montowane są proces, pamięć RAM itp. Wypada przypomnieć, że są w sprzedaży płyty główne ze zintegrowanymi częściami – to opcja dla tych osób, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy na składaniu komputera. Pod kątem możliwości płyty głównej wybierana jest pamięć RAM. Obecnie najpopularniejsze są pamięci DDR4, do starszych płyt przeznaczone są natomiast modele DDR3.

Komponenty peceta wybrane i co dalej?

Praktycznie wszystkie sklepy, które specjalizują się w sprzedaży komputerów oraz części do nich, mają zamieszczone na swoich stronach własne konfiguratory. Oferują również usługę montażu zestawu PC, z której opłaca się skorzystać. Klient sklepu zostaje kompleksowo obsłużony i ma gwarancję przygotowania całego zestawu przez profesjonalistów. Sprzęt, który otrzyma, jest gotowy do użycia.

 

Podobne artykuły