Degustacja whisky - wszystko, co warto wiedzieć

Hobby

22-06-2022

Szlachetne odmiany alkoholu mają to do siebie, że wyróżniają się bogactwem przeróżnych smaków i aromatów. Wybierając się na świadomą degustację łatwo można się o tym przekonać. Magia i niesamowity, pełen tajemnic smak wydobywa się podczas otwarcia whisky i nalania trunku do odpowiedniego naczynia. Warto posiadać wiedzę pozwalającą na czerpanie niezmąconej przyjemności ze smakowania wyjątkowych odmian whisky. Przydatne jest także odróżnianie poszczególnych jej rodzajów i odkryć w sobie pasję kosztowania i wyciągania wniosków.

Degustacja whisky - wszystko, co warto wiedzieć

Degustacja whisky – co trzeba wiedzieć?

Co do szkockiej whisky zdania są tak podzielone, że trudno stanąć po którejś ze stron, ponieważ  pojawia się wokół niej mnóstwo kontrowersji. Jednak dotyczą one głównie sposobu podawania alkoholu. Oczywiście tak naprawdę ilość zdań jest taka, jak liczba degustujących – każdy odbiera zapach i smak w inny, charakterystyczny dla siebie sposób. Wielu doświadczonych smakoszy bez ogródek mówi, że miłość do whisky nie pojawia się od razu. Potrzeba czasu, aby ją docenić i dostrzec w tego rodzaju alkoholu większość zalet. Najważniejszą zasadą degustowania jest ta, zgodnie z którą nie powinno się zmieniać smaku poprzez dolewanie gazowanych napojów, czy soków. W ten sposób zakłócana jest harmonia trunku, zaburza się w pewien sposób staranność wkładaną w produkcję prawdziwej whisky. Do pierwszej degustacji whisky najlepiej wybrać w miarę łagodną odmianę, która nie ma w sobie zbyt wielu składników w postaci torfu, wodorostów, czy soli morskiej. Sprawdzi się whisky o nieco słodszym smaku, która poddawana jest potrójnej destylacji. Równie dobrym wyborem może być degustacja whisky Dalwhinnie z Higlands, w której wyczuwa się wrzosy i miód – połączenie idealne.

Sztuka serwowania whisky

Degustacja whisky z dodatkiem coli i lodu nie jest dobrym pomysłem, nie potrzebuje ona żadnych dodatków. Jedyną alternatywą jest właściwie woda, ale koniecznie niegazowana, dodaje się ją w celu rozcieńczenia alkoholu. Trudno jest bowiem próbować whisky o oryginalnym smaku, może bowiem dojść do paraliżu kubków smakowych i trudności w wychwyceniu wszystkich aromatów. Zaniechanie rozcieńczenia może wpłynąć na jakość węchu, a nawet go wyłączyć na jakiś czas. Whisky do degustowania powinno być podawane w szklankach przypominających kształt kielicha tulipana. Inną opcją może być naczynie do picia koniaku, czyli wydłużone kieliszki. Zazwyczaj jednak stawia się na typowe dla whisky szklanek z grubego, często nacinanego szkła. Degustacja whisky jest zdecydowanie trudniejsza w realizacji od innych trunków, na przykład wina. W przypadku whisky aromat jest po prostu o wiele bardziej intensywny, mocny. Dlatego niemożliwe jest wykonanie pełnego wdechu, a jedynie połowicznego. Dopiero po oswojeniu nosa z mocno wyczuwalnymi zapachami można przejść do ich pogłębiania. Zawsze mimo wszystko wskazane jest trzymanie naczynia z trunkiem na większą odległość. Łatwe nie jest również wykorzystywanie zmysły smaku, przy pierwszym łyku koniec języka uznaje bowiem whisky za substancję toksyczną.

Podobne artykuły