Jak zacząć swą przygodę z programowaniem?

IT

16-03-2021

Praca programisty cieszy się sporym uznaniem na rynku pracy, zwłaszcza z powodu wysokości wynagrodzenia przyznawanego do tej profesji. Warto wiedzieć co zrobić, by móc postawić pierwsze kroki w tym zawodzie. Trzeba być świadomym tego, że nie jest to takie proste, jak może nam się wydawać. Na co więc trzeba się przygotować?

Czy trzeba iść na studia?

Studia są bardzo dobrym rozwiązaniem na początek swej drogi w branży IT. Trzeba przygotować się na to, że jest to dość czasochłonne przedsięwzięcie. Studia jako jedyne stwarzają szansę na rozwój w wielu kierunkach. Ważna jest tutaj dbałość o to, by stracić tego czasu na mniej istotne rzeczy. Oczywiście nie dla każdego jest to dobre rozwiązanie. Jest to niemożliwe dla osoby dorosłej, która ma na utrzymaniu rodzinę. Wówczas studia dzienne w tym zakresie są nierealne. Droga programowania jest również dla nich otwarta, także dla tych, którzy do tej pory specjalizowali się inną profesją. Dla nich zalecane jest studiowanie we własnym zakresie. Tutaj łączy się to z długimi godzinami nauki, uczyć się na błędach i realizować różne projekty. Tylko w taki sposób możliwe jest wejście w świat programistów.

Jak zacząć swą przygodę z programowaniem?

Kto może zostać programistą?

Tak naprawdę może nim zostać każdy, posiadający odrobinę determinacji, zaangażowania i przygotowania. Trzeba mieć dużo pokory w tej pracy, nie skupiać się na tym, co już wiemy, ale na tym czego NIE wiemy. Należy poświęcić wiele godzin, by zostać programistą.

Szkoła programowania

To rozwiązanie idealne dla tych, którzy nie mają tyle czasu na studia. W szkole programowania ma miejsce bardzo produktywna i owocna praca. Najczęściej organizowane w nich kursy trwają od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Ich program oparty jest przygotowaniu uczestników do pełnienia roli Junior Developera. Tworzą one doskonałą bazę do stawiania pierwszych kroków na tym stanowisku. Posiadanie własnego mentora jest ogromnie istotne, to on wyznacza kolejne ścieżki rozwoju. Wyznacza zadania i ich cele. Oczywiście cała praca pozostaje na naszych barkach, on wyznacza jedynie jej kierunek.

 

Podobne artykuły