Google - historia giganta

Internetowo

09-02-2021

 

Dziś na pewno nie wyobrażamy sobie wyszukiwania informacji z Internecie bez wyszukiwarki Google. Niewiele osób wie jednak jak zaczęła się historia tego internetowego giganta.

Google - historia giganta

Kim byli twórcy Google?

Wyszukiwarkę Google stworzyło dwóch studentów słynnego Uniwersytetu Standforda. Amerykanin Lawrence Page i Rosjanin Sergey Brin stworzyli wspólnie narzędzie informatyczne, które będzie wyszukiwało odpowiednich informacji w wielu powiązanych hipertekstowo poprzez odnośniki stron www. Dzięki temu znacznie prościej jest obecnie znaleźć odpowiednią informację, a wyszukiwarka Google jest najbardziej popularnym narzędziem do wyszukiwania interesujących nas fraz.

Stworzyli oni bardzo ciekawe rozwiązanie – algorytm, który z początku nazwali BackRub. Działał na zasadzie zliczania backlinks, czyli połączeń do ocenianej strony bądź innych stron www. W ten sposób powstał również sposób na pewne „faworyzowanie” stron www pod kątem ich ważności  i przydatności. Na początku pojawiała się w spisie strona internetowa, z zawartości której korzystało najwięcej innych stron www. Pomysł na stworzenie takiego algorytmu pojawił się 4 września 1998 roku, kiedy powstał BackRub. Był on później ulepszony system wyszukiwania dał początek rejestracji firmy, już pod znaną nam nazwą Google. 27 września 199 roku została pierwszy raz uruchomiona strona gogle.com, z której dziś korzystają miliardy osób na całym świecie.

Google a reklama

Aby zwiększyć swoje dochody firma Google stworzyła możliwość reklamy, stąd pomysł na Google AdWords. Aplikacja ta pomaga zoptymalizować stronę internetową pod wyszukiwanie fraz, co z kolei wpływa na polepszenie ruchu na stronie i zwiększenie sprzedaży. Google wciąż się rozwija, co pokazują nowe projekty, w tym bardzo lubiana przez użytkowników poczta internetowa Gmail. W 2005 roku Google udostępniło również nową usługę – Google Maps, która dzięki nowoczesnej nawigacji oraz kompatybilności z systemami takimi jak Microsoft, czy Android, jest bardzo popularna wśród kierowców. Google Maps posiada wciąż aktualizowane dane dotyczące nazw ulic, czy stacji paliwowych, co jest wyjątkowo pomocne w trakcie podróży. Dzięki nim dowiemy się również o aktualnym natężeniu ruchu.

Podobne artykuły