Jak wiercić w betonie? – sprzęt, technika, porady

Technologie

07-08-2022

Z pewnością, zdarzyło nam się nieraz wywiercić otwór w naszym domu lub mieszkaniu. Jest to potrzebne niekiedy do zawieszenia obrazu, oświetlenia bądź innych przedmiotów. O ile przewiercenie się przez pustak czy cegłę nie jest żadnym wyczynem, o tyle z betonem nie jest już tak łatwo.

Beton to materiał budowlany, ceniony za wytrzymałość i długą żywotność. Głównie z tego powodu bardzo ciężko jest wykonać w nim jakikolwiek otwór. Niemniej jednak, istnieje szereg narzędzi i technik pozwalających na przewiert przez zarówno cienką, jak i bardzo grubą jego warstwę.

Zwykła wiertarka na beton?

Niezależnie od tego, czy wybralibyśmy zwykłe czy też spiekowe wiertło – nie uda nam się przewiercić głęboko betonu przy pomocy klasycznej wiertarki. Teoretycznie jest to możliwe, jednak osobie wykonującej taką pracę, gratulujemy wytrwałości. Współczujemy jednak ogromnej straty czasu.

Rozwiązaniem pośrednim będzie w takim wypadku wiertarka z opcją udaru. Większość aktualnie sprzedawanych sprzętów posiada już tę funkcję, więc raczej z doborem nie powinno być problemu. Przy użyciu tego narzędzia udaje się przewiercić przez warstwę betonu, jednak wciąż nie jest to najbardziej praktyczna możliwość.

Takową jest natomiast młotowiertarka. W jej przypadku, przeważnie stosuje się udar pneumatyczny, generujący większą siłę nacisku. Ponadto, taki sprzęt daje możliwość zarówno kucia, jak i wiercenia. Wszystko zależy od typu założonej końcówki.

Jak wiercić w betonie? – sprzęt, technika, porady

Wiercenie poza warunkami domowymi

Nie ma co ukrywać, że sprzęty do domowego użytku są niczym w zestawieniu ich z profesjonalnymi narzędziami do wiercenia. Firmy specjalizujące się w wykonywaniu większych przewiertów posiadają specjalne wiertnice wraz z otwornicami diamentowymi. Taki sprzęt jest w stanie przebić się niemal wszędzie. Ponadto, cały proces przebiega w sposób profesjonalny i może być wykonywany w pomieszczeniach użytkowych. Wszystko dzięki możliwości przymocowania do urządzeń systemów odprowadzających pył.

Co prawda, takich ekip nie wynajmuje się do wywiercenia małego otworu w płycie betonowej, a raczej w celach przemysłowych bądź instalacyjnych. Niemniej jednak, szukając dobrej firmy realizującej przewierty w małopolsce, warto wpisać w wyszukiwarkę frazę wiercenie w betonie kraków i stamtąd wybrać najlepszą opcję,

Jak przewiercić się przez beton?

Wiercenie w betonie wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Mówimy oczywiście o warunkach domowych. Mając adekwatny do tego typu działań sprzęt, możemy bez najmniejszych problemów poradzić sobie w przebiciem się przez warstwę takiego materiału.

Kluczową rzeczą jest zapewnienie sobie wystarczającej przestrzeni. Wiercenie w ścisku może znacznie utrudnić pracę, o ile nie ją uniemożliwić. Druga sprawa to poprawność wierteł oraz stopień ich zużycia. Najlepiej wybierać wiertła spiekowe i adekwatne do rozmiaru planowanego otworu.

Ważne jest także dokładne wymierzenie dziury, włączenie udaru i stosowanie odpowiednich obrotów. Sam proces wiercenia nie jest skomplikowany. Kiedy wszystko przechodzi zgodnie z planem, nie wprowadzamy żadnych zmian. Gorzej, gdy wiertło utknie a wiertarka się zablokuje. Wtedy należy bez zastanowienia przerwać pracę i wyjąć wiertło.

Podobne artykuły