Urządzenia sieciowe – Firewall sprzętowy


Urządzenia sieciowe – Firewall sprzętowy.

To uradzenie które zabezpiecza wszystkie urządzenia działające w sieci. Nie licząc podstawowych funkcji takich jak filtrowanie pakietów sieci, firewall posiada jeszcze wiele pomocnych funkcji – miedzy innymi: szyfrowanie transmitowanych informacji lub automatyczne powiadamianie admina o istotnych zdarzeniach (np. włamanie sieciowe).

Przy konfiguracji tego specyficznego urządzenia sieciowego należy skorzystać pośrednio z przeglądarki WWW lub bezpośrednio poprze podłączenie do niego urządzeń wejścia/wyjścia. Bardzo często jest spotykane rozwiązanie gdzie firewall jest już na stałe wbudowany w router lub modem.

Rozwiązania sprzętowe najczęściej stosowane w firewallu:

· Firewall dysponuje dwoma kartami sieciowymi w tego typu rozwiązaniu znajduje się pomiędzy siecią lokalna a zewnętrzna siecią. To też skutkuje tym iż jest on podłączony do 2 sieci i ma dobry dostęp do pakietów danych, które przychodzą z dwóch sieci. Oprogramowanie serwerowe ma możliwość kontroli wszystkich przychodzących pakietów i na podstawie wcześniej ustalonych reguł zezwala albo nie na transmisję do sieci drugiej.
· Router ekranujący z firewallem – cały serwer ochranianej sieci jest odseparowany od innej poprzez router, który sprawdza pakiety przychodzące oraz ukrywa adresy poprzez usługę NAT.
· Dwa routery ekranizujące z firewallem – pierwszy router ma za zadanie kontrolować przepływ pakietów danych we wnętrzu ochranianej sieci, natomiast 2 odpowiada za transmitowanie pakietów danych do lub z innej sieci. W związku z tym dużym plusem jest to iż router podłączony do sieci chronionej może uniemożliwić uzyskanie niepowołanego (nieautoryzowanego) dostępu do serwera z inne sieci.
Jeśli chodzi o wydajności firewalla sprzętowego to w znacznym stopniu jest to uzależnione od jego konfiguracji sprzętowej, a o możliwościach firewalla decyduje oprogramowanie które nim steruje. (dobrze soft często uaktualniać, bo zwiększa się tym samym funkcjonalność). Tak naprawdę dobór odpowiedniego firewalla jest uzależniony od wielkości i typu ochranianej sieci komputerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *