JavaScript w hiperłączach


JavaScript w hiperłączach

Kolejnym ważnym, ale często pomijanym problemem jest stosowanie odsyłaczy uzupełnionych o kod JavaScript. Rozwiązanie takie doskonale sprawdza się w przeglądarce i system nawigacji z pozoru wydaje się sprawny. Niestety, roboty wyszukiwarek bardzo słabo radzą sobie z tego typu odsyłaczami.

JavaScript często jest stosowany do budowy efektownych menu, w których wykorzystuje się „animowane” przyciski, bądź do uzyskania różnych efektów specjalnych.

W górnym menu nawigacyjnym po najechaniu kursorem myszy na dowolną opcję rozwijane jest efektowne menu. Dodatkowo niektóre pozycje w menu mają swoje podmenu, co komplikuje wygodne korzystanie ze strony. Oczywiście efektowne menu wykorzystuje JavaScript i przez to jest kompletnie nieczytelne dla robotów wyszukiwarek, które nie potrafią z niego korzystać. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o tym, że w przypadku niektórych skryptów problemy występują w różnych przeglądarkach. Na przykład na rysunku 8.8 przedstawiamy tę samą stronę z rozwiniętym menu, wyświetlaną błędnie przez przeglądarkę Mozilla Firefox.

Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesna strona musi korzystać z zaawansowanych technik. Jednak pragniemy zwrócić Twoją uwagę, że zarówno przycisk zmieniający wygląd po najechaniu na niego kursorem myszy, jak i rozwijane menu możemy stworzyć, korzystając z języka HTML/XHTML oraz kaskadowych arkuszy stylów. Takie rozwiązanie zapewnia pełną i poprawną obsługę odsyłaczy przez roboty sieciowe.

Menu nawigacyjne widziane oczami robota zachowuje swoje zasadnicze znaczenie i nadal jest czytelne dla wyszukiwarki. Oczywiście wygląda mniej efektownie, ale pamiętaj, że robota interesuje treść i indeksacja witryny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *