Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów we współczesnym wydaniu

Hobby

11-03-2022

Każdy z nas pamięta z czasów dzieciństwa zabawę w szukanie skarbów. Jej współczesną odmianą jest geocaching – zabawa dla ludzi w każdym wieku, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Polega na poszukiwaniu ukrytych w różnych miejscach skrytek przy pomocy urządzeń GPS i przy okazji odkrywaniu nowych miejsc. To świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, które dostarcza dreszczyku emocji oraz daje sporo satysfakcji.

Skąd wzięła się zabawa w geocaching?

Idea geocachingu narodziła się w 2000 r. w USA. Polega na poszukiwaniu ukrytych w różnych miejscach skrytek umieszczonych tam przez innych uczestników zabawy. Aby wziąć w niej udział, wystarczy wejść na stronę www zabawy (www.geocaching.com lub www.geocaching.pl) i sprawdzić, gdzie zlokalizowane są skrytki w naszej okolicy. Do ich odszukania możemy wykorzystać smartfon lub inne urządzenie wyposażone w GPS.

Cała zabawa polega na znalezieniu kryjówki, jej otwarciu, wpisaniu się na listę odwiedzin i… jej umieszczeniu z powrotem na miejsce, aby mogła zostać odnaleziona przez innych graczy. Obecnie w Polsce jest aktywnych ponad 56 tys. skrytek. Pierwsza z nich została zarejestrowana w 2001 r. W skrytkach, oprócz listy odwiedzin, uczestnicy zabawy często umieszczają także drobne upominki – biorąc jeden z nich na pamiątkę, należy zostawić inny, o podobnej wartości dla kolejnego odkrywcy.

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów we współczesnym wydaniu

Dlaczego warto zagrać w geocaching?

Geocaching z roku na rok staje się coraz popularniejszy, o czym świadczy także stale powiększająca się liczba skrytek zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, a co najważniejsze, w zabawie mogą brać udział nie tylko dorośli, ale także dzieci.

Poszukiwanie ukrytych „skarbów” pozwala odkrywać nowe miejsca, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, stawiać sobie nowe wyzwania oraz uruchomić szare komórki. Dostęp do niektórych skrytek jest bowiem możliwy dopiero po rozwiązaniu zagadki wymyślonej przez jej twórcę – nad niektórymi z nich geocacherzy potrafią spędzać dnie, a nawet tygodnie!

Podobne artykuły