Gamedev a ochrona własności intelektualnej – jak to wygląda w tej branży?

Biznes

07-03-2022

Gier rynek komputerowych rozwija się obecnie w bardzo dynamicznym tempie. Ich tworzenie określane jest mianem gamedev. Pojawiają się tu bardzo ważne kwestie związane z ochroną własności intelektualnej – o ten aspekt powinien zadbać każdy, kto zajmuje się tworzeniem gier.

Gamedev – co to takiego?

Tworzenia gier komputerowych, których popularność stale rośnie, podejmuje się coraz więcej osób. Branżą, która umożliwia realizowanie tego typu projektów, jest gamedev. Aby podjąć działalność w tym obszarze, nie wystarczy tylko świetnie się orientować w modnych na rynku trendach. Konieczna jest też znajomość obsługi odpowiednich programów. Najczęściej tworzeniem gier zajmują się studenci i absolwenci kierunków informatycznych, aczkolwiek wcale nie musi być to regułą. Konkurencja w branży gamedev jest spora, a odniesienie w niej sukcesu zależy od wielu różnych czynników.

Gamedev a ochrona własności intelektualnej – dlaczego to takie ważne?

Plagiaty w branży gamingowej nie należą niestety do rzadkości. Nieuczciwe kopiowanie gier jest w niej zjawiskiem wręcz nagminnym i przybierającym na sile. Trudno się zatem dziwić, że twórcy oryginalnych gier są zainteresowani możliwościami objęcia ich ochroną prawną. To bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że odpowiednia ochrona pozwala podejmować stosowne kroki prawne. W praktyce nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pojawiają się bowiem liczne niuanse, bo sporo w tym kontekście zależy od tego, czy w rachubę wchodzi utwór zależny, utwór z zapożyczeniami, czy może utwór inspirowany. W Polsce gry komputerowe chronione są głównie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Trzeba tu również wspomnieć o porozumieniu w sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej (TRIPS), które wyraźnie stanowi, że gry komputerowe chronione są w kodzie źródłowym i wynikowym.

Gamedev a ochrona własności intelektualnej – jak to wygląda w tej branży?

Ochrona własności intelektualnej w gamedev – profesjonalna pomoc

Sprawy związane z ochroną własności intelektualnej w branży gamedev często są zawiłe i skomplikowane. Nic więc zatem dziwnego, że twórcy gier komputerowych pragnący należycie chronić stworzone przez siebie gry rozglądają się za profesjonalnym wsparciem. W tego typu kwestiach o pomoc najlepiej zwrócić się do rzecznika patentowego specjalizującego się sprawach dotyczących ochrony własności intelektualnej. Jest to rozwiązanie przynoszące szereg korzyści. Zakres działań rzecznika w tym zakresie jest bardzo szeroki. Zajmuje się on przygotowywaniem oraz analizowaniem umów odnoszących się do gier komputerowych, prowadzi audyty praw własności intelektualnej oraz zapewnia wsparcie przy zatrudnianiu i w przeprowadzaniu transferów technologii. Sprawdza również gry komputerowe pod kątem innowacyjności, aby twórca nie został oskarżony o plagiat. Zadaniem rzecznika patentowego jest ponadto reprezentowanie klientów w sporach sądowych, mediacjach oraz arbitrażach. Bierze on również udział w negocjacjach, jeśli zachodzi taka konieczność. Jak więc widać, opłaca się poszukać dobrego fachowca.

Podobne artykuły