Programowanie - jak zacząć?

Technologie

04-12-2020

Zawód programisty bez wątpienia jest ciekawym i opłacalnym zajęciem, dlatego też w dzisiejszych czasach wiele młodych osób coraz chętniej zaczyna interesować się tą branżą. Jeżeli i my zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej rozpocząć swoją przygodę z programowaniem to z całą pewnością powinniśmy dokładniej przyjrzeć się czterem podstawowym kwestią. Oto one.

1.      Nasza motywacja

Podstawą w nauce programowania jest z całą pewnością mocna motywacja. Wiele osób nie realizuje się w programowaniu, ponieważ zniechęca się już na samym początku. Warto przy tym zaznaczyć, że programista uczy się przez całe swoje życie, dlatego też, aby mógł dobrze wykonywać to zajęcie musi korzystać z różnego rodzaju specjalistycznych książek i kursów. Ciągła motywacja do poszerzania wiedzy w tym zakresie jest, zatem bardzo ważna.

2.      Język programowania

Bardzo duże znaczenie ma również wybór języka programowania, którego nauczymy się na początek. Warto, bowiem podkreślić, że nie powinniśmy wybierać sobie tylko i wyłącznie jednego języka. Żyjemy, bowiem w świecie wielkich zmian i musimy być na nie gotowi. Pamiętajmy, że jeżeli opanujemy już jeden język programowania to z innymi pójdzie nam o wiele łatwiej. Naukę można zacząć np. od C lub C++.

Programowanie - jak zacząć?

3.      Materiały, które wykorzystamy do nauki

Bardzo wiele materiałów potrzebnych do nauki programowania odnajdziemy w Internecie. Oczywiście należy również korzystać z ciekawych książek dotyczących tej tematyki. Pozycje, do których warto zajrzeć to np. „Symfonia C++ Standard”, „C++ dla każdego”, „Algorytmy, struktury danych i techniki programowania” czy też „Thinking in C++”. Godną polecenia pozycją jest również www.cpp0x.pl, czyli serwis, który poświęcony jest programowaniu w C++. Dobrą metodą nauki jest także oglądanie video-kursów dostępnych na YouTube. Ambitne osoby mogą pokusić się również o analizowanie kodów.

4.      Matematyka

Matematyka w zawodzie programisty jest niezwykle ważna. Warto jednak podkreślić, że to jednak logiczne myślenie i analityczne podejście do rozwiazywania napotykanych problemów są najważniejsze.

Podobne artykuły