Tradycyjna książka czy e-booki? Wybór dla pasjonatów czytania

Technologie

27-01-2022

Tradycyjna książka czy e-booki? Wybór dla pasjonatów czytania

Czytanie to pasja, która rozwija fantazję i przenosi w czasie oraz przestrzeni. Osoby, które czytają książki, cieszą się świetną wyobraźnią, a także zyskują łatwość w komunikowaniu się z innymi. Poznawanie nowych treści nie tylko wzbogaca słownictwo, ale także zwiększa wrażliwość i poziom ogólnej wiedzy. Korzyści z poświęcania czasu na książki odnoszą osoby w każdym wieku – dorośli i dzieci. Zwłaszcza najmłodsi, którzy lubią czytać dla przyjemności, z większą swobodą piszą wypracowania w szkole, są bardziej kreatywni i potrafią swobodnie wypowiadać się o zjawiskach zachodzących w otoczeniu. Tradycyjne książki są coraz częściej zastępowane przez e-booki i audiobooki.

Czytnik książek w wersji elektronicznej

Powszechnie panuje opinia, że czytanie książek na ekranie może niekorzystnie wpływać na wzrok. Ma to związek ze światłem padającym z monitora na czytelnika.

Co roku wzrasta liczba godzin spędzanych przed różnego rodzaju ekranami. Oznacza to, że coraz dłużej wpatrujemy się w świecące monitory telewizorów, komputerów, laptopów i telefonów. Zarówno w pracy, jak i podczas nauki, a także wypoczynku towarzyszy nam niebieskie światło padające z ekranu. Zwiększa się ilość tzw. smogu elektronicznego, a naukowcy biją na alarm i wskazują na jego szkodliwość.  

Można jednak sięgnąć po czytnik e-booków, który nie świeci własnym światłem. Mowa tu o urządzeniu Kindle, który jest dostępny w wersji bez podświetlenia ekranu. Do czytania potrzebne więc będzie tak, jak przy tradycyjnej książce światło dzienne lub lampa.

Tradycyjna książka czy e-booki? Wybór dla pasjonatów czytania

Czytnik e-booków i drukowana książka z okładką  

Pasja czytania przynosi tak wiele pozytywnych czynników, że warto korzystać ze wszystkich form edycji wartościowych treści. Zarówno tradycyjna książka, wydrukowana i oprawiona w okładkę, jak i e-book oraz audiobook poszerzają horyzonty i dostarczają wielu emocji.

Warto wiec sięgnąć po nowości wydawnicze w księgarni, zajrzeć do biblioteki i na strony oferujące e-booki. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie interesujące pozycje wydane w najbardziej dogodnej formie.

Podobne artykuły