Ekologiczne pakowanie paczek – jak to robić w duchu zero waste?

Biznes

25-07-2021

Wiele firm stopniowo rezygnuje z foliowych opakowań do wysyłki zamówień, decydując się na bardziej ekologiczne materiały – papier, papierowe taśmy klejące, kartony oraz ekologiczne wypełniacze. Takie kroki przynoszą im uznanie ze strony klientów, dla których kwestie ochrony środowiska stanowią jeden z priorytetów zakupowych. Dlaczego warto zamienić tradycyjne metody pakowania paczek na te bardziej eko i jakie materiały wykorzystać w tym celu?

Dlaczego ekologia ma tak duże znaczenie w biznesie?

Firmy prowadzące sprzedaż wysyłkową codziennie wysyłają setki a nawet tysiące przesyłek. Ich przygotowanie do wysyłki wymaga zapakowania produktów w odpowiedni sposób po to, aby w nienaruszonym stanie dotarły w ręce odbiorców docelowych. Jeszcze kilkanaście lat temu do wysyłki zamówień wykorzystywane były foliowe koperty, klasyczne taśmy klejące oraz folie bąbelkowe. Są to niestety mało ekologiczne materiały, które wyrzucone rozkładają się całe stulecia.

Wiele firm pragnąc promować wśród klientów proekologiczny wizerunek rezygnuje dziś z tych standardowych rozwiązań. Zastępują je bardziej ekologiczne materiały, do których należą chociażby kartony pochodzące z recyklingu, papierowe wypełniacze, taśmy klejące z papieru i inne materiały, które są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska. Taki krok nie tylko sprawia, że firma zyskuje przyjaźniejszy i bardziej ekologiczny wizerunek, ale pozwala także mieć jej własny wkład w ochronę natury.

Ekologiczne pakowanie paczek – jak to robić w duchu zero waste?

Opakowania do wysyłki wielokrotnego użycia

Wiele świadomych ekologicznie firm decyduje się także na ponowne wykorzystanie opakowań pochodzących np. ze zwrotów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu można nie tylko zaoszczędzać pieniądze na zakupie nowych kartonów, ale także ponownie wykorzystać te, które zostały już wyprodukowane. Przedsiębiorstwa zachęcają także klientów do niewyrzucania nieuszkodzonych opakowań i ich ponownego użycia, np. do pakowania prezentów, zwrotów czy innych celów, dzięki czemu oni także mogą dołożyć swoją cegiełkę do ochrony środowiska, w którym żyjemy.

 

Podobne artykuły