Jak znaleźć dobry serwis kompresorów?

Technologie

10-06-2022

Energię można produkować i przekazywać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zwiększanie ciśnienia powietrza. W ten sposób działają sprężarki. Choć to stosunkowo proste konstrukcyjnie urządzenia, wymagają one nadzoru technicznego, a czasem ulegają awariom. Dlatego bardzo ważny jest dobry serwis kompresorów, który dopilnuje sprawności użytkowanego sprzętu. Jak znaleźć dobry serwis?

Kompresor, czyli sprężarka

Warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest kompresor. Otóż tak naprawdę jest to po prostu inna nazwa sprężarki. Mowa o urządzeniu, które posiada czynnik roboczy, którego ruch powoduje zwiększenie ciśnienia medium roboczego, czyli jakiegoś gazu – najczęściej jest nim po prostu powietrze. Czynnikiem roboczym najczęściej jest tłok lub śruba. Sprężarki tłokowe to modele starszego typu, a kompresory śrubowe nowszego. Niemniej jednak oba rodzaje sprężarek wciąż znajdują szerokie zastosowanie.

Czym zajmuje się serwis kompresorów?

Przechodząc do sedna artykułu, powinniśmy wytłumaczyć, co robi serwis kompresorów. Otóż wykonuje on tak naprawdę szereg różnych ważnych zadań. Przede wszystkim stanowi nadzór nad sprzętem, czyli pilnuje, aby urządzenie stale poprawnie działało. Serwis interweniuje, kiedy dojdzie do awarii, a także co pewien czas wykonuje przeglądy, aby upewnić się, że wszystko działa jak należy. Zadaniem serwisu jest też przeprowadzanie prac konserwacyjnych. W przypadku niektórych sprężarek konieczne jest wykonanie smarowania. Ponadto co pewien czas trzeba wymieniać drobne elementy eksploatacyjne. Mowa tutaj głównie o uszczelnieniach. Należy w tym miejscu podkreślić, że w przypadku kompresorów utrzymanie całkowitej szczelności jest wyjątkowo istotne. Najmniejsza nieszczelność uniemożliwia bowiem uzyskanie odpowiedniego poziomu ciśnienia.

Sprawdzony serwis sprężarek

To bardzo ważne, aby znaleźć niezawodny serwis kompresorów. Powinien to być zakład z nieposzlakowaną opinią. Zalecamy korzystanie z usług firm, które są obecne na rynku co najmniej od dekady. W przypadku tego typu przedsiębiorstw można być spokojnym o doświadczenie fachowców. Oczywiście ważne jest też, aby sprawdzić opinie na temat danej firmy. Wiele opinii można dzisiaj znaleźć w internecie. Rzecz jasna można także wypytać znajomych, którzy korzystali z usług serwisów kompresorów, czy dana firma jest godna zaufania.

 

Bardzo duże znaczenie dla wyboru serwisu sprężarek powinien mieć też zakres świadczonych usług. Jeśli korzystasz z wielu różnych sprężarek, prawdopodobnie chciałbyś, aby jedna firma zaopiekowała się nimi wszystkimi. Niestety nie wszystkie serwisy oferują tak szeroki zakres usług. Ponadto dobry serwis kompresorów oferuje zarówno wykonywanie przeglądów, jak i wszelkich napraw. Innym ważnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru serwisu, niewątpliwie jest jego dostępność. Najlepsze serwisy działają nieprzerwanie, przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Warto współpracować właśnie z takimi firmami, ponieważ daje to gwarancję, że niezależnie od tego, w którym momencie dojdzie do awarii, uda się uzyskać profesjonalną pomoc.

 

Jak znaleźć dobry serwis kompresorów?

Podobne artykuły