Czy można założyć darmowy sklep internetowy?

Biznes

29-12-2021

Sklep internetowy to wciąż dobry pomysł na biznes. Niemniej jednak nie każda firma oferująca sprzedaż produktów online odnosi sukces. Poza tym nie każdy ma do dyspozycji budżet, który pozwoliłby mu rozkręcić duży sklep w sieci. Jakie jest rozwiązanie takiej sytuacji? Czy istnieje darmowy sklep internetowy? Na jakie wydatki warto się zdecydować?

Darmowy sklep internetowy - czy to możliwe?

Wiele osób rozpoczyna działalność w sieci ze względu na niskie koszty. W porównaniu ze sklepem stacjonarnym, prowadzenie placówki online jest o wiele tańsze. Jednak czy darmowy sklep internetowy to fakt? Niestety pewne koszty trzeba ponieść. Całe szczęście na początku mogą być one minimalne. Wystarczy co najwyżej kilka tysięcy złotych, aby rozpocząć działalność online.

 

W pewnych obszarach można uniknąć kosztów. Przede wszystkim chodzi tutaj o oprogramowanie, w którym powstaje sklep. Dedykowane platformy wymagają dużej inwestycji. Jednak ogólnodostępne oprogramowania typu open-source są dostępne całkowicie za darmo. Istnieje dzisiaj wiele platform, na których można założyć stronę bez ponoszenia kosztów. Są to między innymi:

 

  • WooCommerce,
  • Magento,
  • PrestaShop.

 

Każda z wymienionych platform występuje zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Wersje darmowe są nieco uboższe w funkcjonalności, jednak w przypadku nowego, niewielkiego sklepu przeważnie okazują się zupełnie wystarczające. Co więcej, platformy te są bardzo proste w obsłudze. Do wykorzystania mamy gotowe szablony i wtyczki. Tym samym stronę sklepu można stworzyć bez udziału informatyka. Podobnie późniejsza obsługa sklepu i uzupełnianie strony nie wymagają fachowej wiedzy.

 

Gdzie jeszcze można znaleźć oszczędność? Niewątpliwie w obszarze zakupu i magazynowania produktów. Można zdecydować się na dropshipping, czyli metodę sprzedaży, która polega na zamawianiu produktów dopiero wtedy, kiedy klient zdecyduje się na zakup. W takim przypadku sprzedawca płaci hurtowni dopiero po otrzymaniu środków od klienta lub przynajmniej po zobowiązaniu się przez niego do zapłaty. Nie trzeba też wynajmować przestrzeni magazynowej. Zatem pod wymienionymi względami darmowy sklep internetowy to coś jak najbardziej osiągalnego.

 

Za co trzeba lub warto zapłacić?

Choć można założyć darmowy sklep internetowy, czasami warto zdecydować się na płatne rozwiązania. Wymienione platformy oferują szereg darmowych szablonów i wtyczek, jednak te bardziej zaawansowane są płatne. Wraz z rozwojem sklepu ich wykupienie jest bardzo wskazane. Należy też podkreślić, że już po założeniu sklepu pewnych wydatków zupełnie nie da się ominąć. Chodzi tutaj między innymi o hosting i domenę, za które trzeba zapłacić. Koszty te jednak nie są wysokie. Druga kwestia to działania promocyjne. Zarówno pozycjonowanie, jak i tradycyjne formy reklamy generują koszty. Bez nich jednak nie sposób odnieść sukces w handlu.

 

Choć całkowicie darmowe założenie i prowadzenie sklepu internetowego nie jest możliwe, koszty można znacząco ograniczyć. Wystarczy kilka tysięcy złotych, aby rozkręcić dobrze funkcjonujący sklep. Natomiast z czasem, gdy sklep będzie się rozwijał, można zacząć stopniowo w niego inwestować.


Czy można założyć darmowy sklep internetowy?

Podobne artykuły