W ostatnim czasie Twitter zdecydował się dokonania blokady konta Donalda Trumpa, który posiadał aż 51 milionów obserwujących. Ruch ten spowodował, że osoby te nie będą mogły już czytać treści umieszczanych przez jeszcze urzędującego prezydenta USA. Działanie to naraziło platformę na utratę klientów i wojnę ideologiczną. Rynek natychmiastowo podjął się masowych wyprzedaży.
Skutki blokady konta prezydenta Trumpa
Twitter blokadą konta Trumpa naraził się na największy spadek w swojej historii, jego wartość rynkowa może spaść nawet o 5 miliardów dolarów. Znaczny spadek kursu akcji zaobserwowano po tym, jak Twitter zdecydował się dokonać blokady konta, kończącego karierę prezydenta USA Donalda Trumpa.
Sytuacja rynkowa akcji Twittera
W poniedziałek 11 stycznia 2021 roku można było zauważyć wyraźny spadek akcji Twittera. To niemalże już 20-sty dzień w całej historii giełdowej Twittera. Kurs akcji notował w okolicach 45 dolarów. Tak niskich notowań nie zaobserwowano od 25 listopada 2020 roku. Wartość rynkowa Twittera spadła o 4,6 mld dol i wynosiła zaledwie 33 mld dol. Do końca dnia spadek ten sięgał około 6,5%. Jak już wspomniano spadek ten był konsekwencją zablokowania przez serwis Twitter konta Donalda Trumpa.
Historia zatoczyła koło
To nie pierwsza sytuacja z udziałem konta Donalda Trumpa w mediach społecznościowych. Zdarzenie to miało miejsce także na koncie na Facebooku Trumpa z 35 mln followersów oraz konta na Instagramie z 25 mln odbiorców. Ponadto Google oraz Apple zrezygnowały ze sprzedaży aplikacji do serwisu społecznościowego Parler, który powstał z myślą o konserwatywnych zwolennikach. Mimo to Facebook, Apple ani Google nie odczuli tych działań tak mocno jak Twitter, gdzie konto miało największą liczbę obserwujących, a co zatem idzie i największy zasięg ze wszystkich na rynku internetowym. W przypadku Facebooka spadek ten wyniósł niespełna 3%, Apple około 2%, a Alphabet o zaledwie 1%. W najgorszym okresie spadek wartości rynkowej Facebooka wyniósł około 30 miliardów dolarów.