Tabele


Tabele

Wprowadzenie obsługi tabel w języku HTML spowodowało prawdziwą rewolucję. To właśnie dzięki tabelom strony nabrały ciekawego wyglądu i stały się bardziej przestrzenne niż dotychczas. W tym miejscu zaryzykuję twierdzenie, że tabele stały się tak popularne jako narzędzie wykorzystywane do budowania struktury strony, że w pewnym momencie „się przejadły”. Wraz z popularyzacją XHTML i CSS zaprzestano korzystania z tabel i zastąpiono je pozycjonowaniem elementów oraz warstwami. Takie podejście spowodowało znaczące odchudzenie kodu strony, poprawę szybkości wczytywania oraz umożliwiło realizację bardziej skomplikowanych projektów.

Zwróć uwagę, że już nie spotyka się stron, które składają się z jednej szpalty tekstu ciągnącego się w nieskończoność.

Dzisiaj niemal każdy projekt posiada kilka oddzielnych bloków, znajdujących się obok siebie. Przykładem takiej strony może być.

tmp2fa2-1Jak widzisz na rysunku, tabel na pokazanej stronie użyto co najmniej kilka, a większość jest widoczna gołym okiem, bez zagłębiania się w kod strony.

Pomimo popularyzacji XHTML i CSS oraz coraz lepszej obsługi nowych rozwiązań we współczesnych przeglądarkach, nadal większość stron jest budowana przy wykorzystaniu tabel. We wnętrzu tabel znajdują się: tekst, grafika, formularze, a nawet inne tabele. Prawdę mówiąc, nawet moja strona domowa w chwili, gdy pracowałem nad drugim wydaniem niniejszej książki, też opierała się na tabelach. Na szczęście teraz, gdy czytasz te słowa, mogę Cię zapewnić, że to już się zmieniło.

Staraj się nie używać tabel do budowy struktury witryny. Obecnie masz znacznie lepsze i wydajniejsze techniki — XHTML i CSS. Tabel używaj wyłącznie do prezentacji tych danych, które tego faktycznie wymagają, np. mogą to być jakieś terminarze albo fragmenty arkuszy kalkulacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *