Przesyłanie treści formularza cz.1


Przesyłanie treści formularza

Na samym początku, przy określaniu ram formularza, skorzystałem z możliwości wysłania go e-mailem. Jest to najłatwiejsze rozwiązanie obsługi formularza, ale efekt, jaki uzyskamy, pozostawia wiele do życzenia. Dalej zamieszczamy przykład wysłania formularza o następującej treści:

Imię: BARTEK
Płeć: Mężczyzna
Wiek: Ponad 25 lat
Treść: Zrobiliśmy niezłą stronę…

Dalej prezentuję wynik, jaki trafił na podany adres e-mail:

imie=Bartek&plec=M%EA%BFczyzna&wiek=wiecej_25&tresc=Zrobili%9Cmy+niez%B3%B9+stron%EA+…

Dokładnie tak będzie wyglądała poczta, którą otrzymamy. Forma jest raczej mało zadowalająca. Istnieją specjalne programy, które są w stanie przetworzyć całość na zrozumiałą postać, ale ich stosowanie mija się z celem i jest pracochłonne. Dlatego do obsługi zaleca się stosowanie odpowiednich skryptów, np. popularnego FormMail, które przetworzą odpowiednio wynik działania formularza, a otrzymana poczta będzie czytelna.

Prawie każdy z rodzimych dostawców usług internetowych oferuje swoim klientom odpowiednie skrypty do obsługi formularzy. Bardzo wiele firm udostępnia takie skrypty bezpłatnie. Wystarczy ich poszukać, np. za pomocą Google (http://google.pl). Oczywiście w dodatku na końcu książki zamieściłem zbiór odnośników do firm, które oferują darmowe skrypty do obsługi formularzy i nie tylko. Mam nadzieję, że Ci się przyda.

W poprzednich podrozdziałach omówiłem wszystkie dostępne pola formularza i teraz przyszła pora, by zobaczyć, jak wygląda i działa on w praktyce. Spróbujemy przygotować formularz, w którym użyjemy wszystkich dostępnych pól, a całość zostanie wysłana za pomocą specjalnego skryptu. Postanowiłem, że formularz będzie miniankietą na Twój temat, mój drogi Czytelniku. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o Tobie, Twoich zainteresowaniach oraz o tym, co myślisz o tej książce. Bardzo mi zależy, by poznać Twoje zdanie, gdyż to pozwoli mi napisać jeszcze lepszą książkę, spełniającą Twoje oczekiwania.

Do obsługi formularza wykorzystałem darmowy skrypt FormMail dostępny na stronie www.icenter.pl/moduly/formmail.php. Aby formularz wykorzystujący skrypt FormMail zadziałał, niezbędne jest zamieszczenie w nim następujących elementów:

<form action=”http://www.roy.icenter.pl/form/” method=”post” /> <input type=”hidden“ name=”to” value=”adres@email.pl11 />
<input type=”hidden” name=”subject” value=”Temat wiadomości” />

Zwartość pierwszej linii zawsze wygląda tak samo. Natomiast w drugim wierszu dla atrybutu value musisz podać adres e-mail, na który formularz zostanie wysłany. W ostatniej linii zmianie musi ulec wartość atrybutu value — powinna ona zawierać temat wysyłanego formularza.

tmpcb76-1Na rysunku widać przykład formularza, będącego ankietą. Jeżeli chcesz ocenić niniejszą książkę, spróbuj przygotować podobny formularz i wysłać go do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *