Przeglądarki stron WWW


Przeglądarki stron WWW

Do tego, aby przeglądać gotową stronę WWW, niezbędne jest specjalne oprogramowanie, popularnie zwane przeglądarką. Przez wiele ostatnich lat na rynku przeglądarek panował kompletny zastój i wiodącą był MS Internet Explorer, który, używany w różnych wersjach, posiadał blisko 90% rynku. Na szczęście ostatnie lata wiele w tej kwestii zmieniły i obecnie przeglądarka firmy Microsoft ma groźnych konkurentów. Mam tutaj na myśli Mozillę Firefox — www.firefox.pl, oraz Operę — www.opera.com/lang/pl oraz Google Chrome.

Ze względu na charakter i tematykę forum wyniki widoczne na rysunku  są oderwane od realiów i faktyczny udział przeglądarki MS Internet Explorer jest znacznie większy. Widać to na wykresie przedstawionym na rysunku, który wykorzystuje dane pochodzące ze strony www.ranking.pl.

Różnica pomiędzy danymi z rysunków wynika z faktu, że forum poświęcone tematyce laptopów jest odwiedzane przez ludzi obeznanych z technologiami internetowymi, a przez to świadomie wybierających swoją przeglądarkę. Natomiast w przypadku stron przeznaczonych dla szerszej grupy odbiorców, np. onet.pl, mamy do czynienia z osobami, którym często brakuje wiedzy na temat technologii internetowych, co wpływa na to, iż korzystają one z przeglądarki dostępnej w systemie — czyli MS Internet Explorer. Niestety, odsetek użytkowników, którym brak rozeznania w sferze przeglądarek, jest duży, czego dowodem są dane z wykresu widocznego na drugim rysunku.

W związku z tym, że na rynku zaistniały alternatywne przeglądarki WWW, każdy twórca stron musi brać ten fakt pod uwagę przy pracy nad swoją witryną. Innymi słowy, tworząc stronę, powinieneś pomyśleć o tym, aby działała ona poprawnie w następujących przeglądarkach:

■    MS Internet Explorer,
■    Mozilla Firefox,
■    Opera,
■    Google Chrome.

Jeśli tworzysz stronę firmy, pamiętaj, że musisz zadbać o to, by wyglądała ona identycznie albo bardzo podobnie dla każdej z przeglądarek wymienionych na powyższej liście. W przypadku strony prywatnej możesz sobie pozwolić na drobne różnice, które nie będą powodować problemów z prawidłowym odbiorem przekazywanych treści.

Zapamiętaj, że silnik Geko jest wykorzystywany przez kilka różnych przeglądarek, np. Mozilla Firefox, Mozilla SeaMonkey, Camino czy Netscape Navigator.

Pamiętaj, że jedną z najważniejszych zasad tworzenia stron działających poprawnie niezależnie od przeglądarki jest ścisłe trzymanie się specyfikacji oraz jej zaleceń. Niestety, w niektórych sytuacjach będziesz zmuszony do rezygnacji z pewnych rozwiązań na rzecz innych, mniej problematycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *