Mapy odsyłaczy cz.1


Mapy odsyłaczy
Każdy obrazek może być hiperłączem do jakiegoś pliku lub innej strony. Zwróć uwagę, że dotyczy to całego obrazka. Z chwilą umożliwienia publikacji grafiki na stronie i w erze stron opartych na grafice zaistniała potrzeba definiowana mapy odsyłaczy — inaczej mówiąc obrazka, którego różne części są odsyłaczami do innych miejsc.

Pierwszym rozwiązaniem, jakie się nasuwa, jest pocięcie naszego obrazka na mniejsze części i zadeklarowanie dla każdej z nich innego odsyłacza. Jest to rozwiązanie dobre i często stosowane, ale nie zawsze spełnia ono oczekiwania projektantów.

Kolejną metodą jest budowa mapy odsyłaczy. Na serwerze www.tucows.com/Windows możesz znaleźć kilka dobrych programów, które ułatwią Ci budowę takiej mapy. Poniżej wymieniłem jedne z ciekawszych narzędzi dostępnych na serwerze TUCOWS.
■    CoffeeCup Image Mapper,
■    Paint Shop Pro 7,
■    CuteMAP,
■    MapEdit Imagemap Editing Software,
■    HTML Map Designer Pro.

W tym rozdziale postaram się zbudować mapę za pomocą zwykłego programu graficznego (Paint Shop Pro) oraz edytora tekstowego. W części poświęconej przygotowaniu grafiki na potrzeby sieci dowiesz się, w jaki sposób można wykonać mapę odsyłaczy lub pociąć obrazek na mniejsze części, używając Paint Shop Pro.
Za deklarację mapy odsyłaczy odpowiada znacznik <map></map>. Zawiera on obowiązkowy atrybut name=””, który później jest wykorzystywany przy osadzaniu obrazka za pomocą znacznika <img />. Wewnątrz <map></map> znajduje się znacznik <area />, który definiuje aktywny obszar danego hiperłącza. Jak widzisz na poniższym przykładzie, znacznik <area /> zawiera następujące atrybuty:

■    href=“” — atrybut znany z definicji hiperłączy,
■    coords=”” — definiuje współrzędne krańcowych punktów aktywnego obszaru,
■    shape=”” — określa, czy aktywny obszar jest: kołem, kwadratem, obszarem dowolnym, przyjmuje następujące wartości:
♦    circle — koło,
♦    rect — kwadrat,
♦    polygon — wielokąt.
■    title=”” — odpowiednik atrybutu alt, omawianego przy okazji wstawiania obrazków do strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *