Kaskadowe arkusze stylów


Pisząc o języku XHTML lub HTML 4.01, nie sposób pominąć kaskadowych arkuszy stylów. Właściwie bez CSS nie da się obecnie zrobić ciekawie wyglądającej strony, która do tego jeszcze byłaby zgodna ze specyfikacją ww. języków.
Na początku wyjaśnijmy sobie, czym są owe kaskadowe arkusze stylów. Pojęcie to pojawiało się w poprzednim rozdziale prawie na każdej stronie, ale nie zostało dokładnie omówione. Od wersji HTML 3.2 wprowadzono pewne innowacje w strukturze języka i zaczęto zastępować część znaczników innymi. Nowe znaczniki nazwano kaskadowymi arkuszami stylów i sukcesywnie je rozbudowywano. Obecnie najnowsza specyfikacja CSS nosi numer 2.1. Prowadzone są również prace nad jej trzecią odsłoną.
Dzięki stylom możemy mieć pełną kontrolę nad formatowaniem dokumentu. Do tej pory żadne z poleceń języka XHTML czy HTML nie pozwalało nam na regulowanie odstępów pomiędzy blokami oraz nakładanie ich na siebie. Warto wspomnieć o tym, że style umożliwiają kontrolę tła poszczególnych części dokumentu, właściwości czcionek zastosowanych na stronie, tabel, formularzy i wielu innych.

Kaskadowe arkusze stylów, w skrócie CSS, możemy określić jako narzędzie do formatowania wyglądu dokumentów. Natomiast za pomocą samych stylów nie możemy stworzyć strony. Podobnie jak język XHTML i HTML, kaskadowe arkusze stylów są standaryzowane przez W3 i tam należy szukać odpowiedniej specyfikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *