Urządzenia sieciowe – Przełącznik


Urządzenia sieciowe – Przełącznik.

Jest to uradzenie podobne do koncentratora, stanowi centralny punkt sieci komputerowej opartej na topologii gwiazdy. Różnica polega na tym iż sygnał wychodzący nie jest jednak przesyłany na wszystkie wyjścia ale tylko do portu do którego uradzenie docelowe jest podłączone.

Przełączniki są urządzeniami sieciowymi pracującymi w warstwie 2 modelu OSI. Ramki przełączane są na podstawie adresów fizycznych zapisanych w tablicy adresów MAC.

Tablica adresów MAC – to tablica, która jest tworzona dynamicznie gdy uradzenie pracuje. Gdy dane o nieznanym adresie są transmitowane do urządzenia, wówczas są one przesyłane na wszystkie wyjścia w urządzeniu – wtedy to uradzenie działa jak koncentrator.

Stosowanie przełączników przekłada się na efektywne działanie całej sieci. Gdy są przełączane ramki do odpowiednich portów w urządzeniu to ten zabieg powoduje ograniczenie domen kolizyjnych, gdzie mogą zachodzić zakłócenia spowodowane równoczesna transmisją przez sporą ilość urządzeń.

Jeśli chodzi o zewnętrzny wygląd tego urządzenia sieciowego to jest on zbliżony do wyglądu huba (koncentratora). Pomiędzy koncentratorem a przełącznikiem występuje tylko różnica w sposobie przekazywania sygnałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *