Jak wygląda serwerownia


Jak wygląda serwerownia.

Z wcześniejszych artykułów dobrze już wiesz co to takiego serwerownia i jakie ma zastosowanie. Wiesz również że serwerownie powstają specjalnie dla różnego rodzaju firm, które lokują swoje cenne informację oraz je udostępniają. W tym materiale opiszemy budowę standardowej serwerowni, jak wygląda i dlaczego takie rozwiązania.

Serwerownie można podzielić na dwie podstawowe grupy:

Większe – umieszczane w specjalnych wydzielonych i przygotowanych do tego pomieszczeniach
mniejsze – serwery umieszczanie są w zwykłych biurowych pomieszczeniach
Pierwsze typ wykorzystują najczęściej małe i średnie firmy, ponieważ zależy im na bezpieczeństwie własnych danych i lepszej alokacji czasu pracy. Tego typu pomieszczenie to bardzo skomplikowane miejsce. Składa się ono z wielu podsystemów, które są odpowiedzialne za utrzymanie całości w stanie bezpiecznej pracy.

Jeśli chodzi o położenie serwerowni to najczęściej lokuje się ją zazwyczaj w jednym lub kilku miejscach. Wielkość tej że serwerowni jest w sumie zależna od zapotrzebowania danej firmy – im większe i bardziej zinformatyzowana firma tym większa serwerownia.

Serwerownie które są już dosyć duże, muszą posiadać specjalny profesjonalny budynek (DATA CENTER) w którym umieszczone zostaną wszystkie maszyny fizyczne. Małym serwerownią wystarczy jedynie malutkie pomieszczenie, Największe serwerownie muszą posiadać specjalnie przygotowany do tego budynek, który nazywany jest data center. Natomiast najmniejsze zajmują jedno malutkie zwykłe pomieszczenie, które jest wystarczającym rozwiązaniem. Fundamentalnym składnikiem serwerowni jest cały zastosowany w niej osprzęt sieciowy, który odpowiada za prace całej serwerowni. Wszystkie urządzenia ( serwery ) umieszczane są w specjalnych szafach dystrybucyjnych, których zadaniem jest porządkowanie systemu teleinformatycznego oraz ochrona sprzętu przed działaniem czynników zewnętrznych.

Serwerownie małego typy wyglądania zupełnie inaczej. Najczęściej są lokowane w jednym małym pomieszczeniu biurowym, komputery serwerowe nie są umieszczane w tak zwanych „rackach” – (szafach dystrybucyjnych) tylko w prostego typu obudowach komputerowych. Ogromna zaleta małych serwerowni jest prostota budowy oraz niskie koszty utrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *