Udrażnianie systemu nawigacyjnego – Błędne odsyłacze


Udrażnianie systemu nawigacyjnego

Zacznijmy od tego, że roboty sieciowych wyszukiwarek nie potrafią analizować i indeksować stron, które nie są podłączone do reszty witryny. Dlatego każda podstrona, do której nie ma odwołania lub w przypadku której system nawigacji został źle przemyślany, nie jest indeksowana przez roboty wyszukiwarek. Przyczyn problemów z indeksacją może być wiele, a w niniejszym podrozdziale zajmiemy się tymi najczęściej spotykanymi.

Błędne odsyłacze

Puste linki to dość często spotykany problem, który dotyczy zwłaszcza dużych witryn, ale z naszej praktyki wynika, że również strona składająca się z trzech podstron może mieć puste odsyłacze. Nad tym problemem nie ma co się rozwodzić i musisz zadać sobie trud, aby sprawdzić, czy wszystkie hiperłącza umieszczone na Twojej stronie działają poprawnie. Poniżej wymieniliśmy najczęściej spotykane problemy z niedziałającymi odsyłaczami.

♦    Różnica w wielkości liter zastosowanej w nazwie plików oraz w kodzie strony. Musisz wiedzieć, że serwer WWW, na którym przechowywana jest Twoja strona, rozpoznaje wielkość liter. Dlatego jeżeli plik nazywa się na przykład Plik.html, a w hiperłączu wpiszeszplik.html, to taki odsyłacz nie zadziała. Proponujemy, abyś zawsze używał małych liter w nazewnictwie plików

z kodem strony oraz arkuszami stylów bądź obrazkami. Również w kodzie strony we wszystkich hiperłączach oraz odwołaniach do plików używaj wyłącznie małych liter. Ta prosta zasada pozwoli Ci na uniknięcie problemów z niedziałającymi hiperłączami.

♦    Przerwy w wieloczłonowych nazwach plików. Staraj się nie używać przerw (spacji) w wieloczłonowych nazwach plików, gdyż może to powodować problemy z obsługą takiego pliku przez przeglądarkę. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie znaku w wieloczłonowych nazwach plików.

♦    Unikaj literówek. Staraj się zwracać szczególną uwagę podczas nadawania nazw plikom oraz podczas tworzenia hiperłączy do nich. Czasem drobna litrówka lub przestawienie jednej litery są przyczyną tego, że hiperłącze nie działa.

♦    Nie używaj polskich znaków w nazwach plików. Co prawda dzisiaj większość wyszukiwarek radzi sobie z obsługą naszych znaków narodowych, ale ich stosowanie w nazwach plików często jest przyczyną problemów z działaniem odsyłaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *