Wirtualne data center


Wirtualne data center.

Czym jest wirtualne centrum danych i jakie niesie ze sobą korzyści? Jakie zastosowania wirtualnego data center możemy wyróżnić?

Na te dwa pytania postaramy się odpowiedzieć w miarę naszych możliwości. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które niedawno pojawiło się w sieci, dlatego też tak mało o nim wiemy.

Rozwiązanie jakim jest wirtualne data center proponuje użytkownikom zasoby sieciowe i serwerowe w oparciu o infrastrukturę najnowocześniejszych centrów danych na świecie. Koncepcja zakłada bowiem stworzenie skalowalnego i elastycznego środowiska zasobów informatycznych. Miały to by być między innymi: serwery, pamięci, zasoby sieciowe, aplikacje oraz przestrzenie dyskowe. Owe środowisko miałoby zwiększyć wydajność rozwiązań informatycznych przy jednoczesnym ograniczeniu niektórych kosztów. Co zapewnia wirtualne centrum danych:

Przygotowane pod użytkownika serwery wirtualne z systemami operacyjnymi.
Rozwiązania typu VMware, Cisco czy NetApp zapewniające maksymalna elastyczność i kontrolę nad zasobami.
Architektura platformy eliminująca nieplanowane przestoje spowodowane różnego typu awariami sprzętowymi.
Odseparowanie serwerów za pomocą sprawdzonych technologii.

Wirtualne data center łączy ze sobą elementy: infrastruktury fizycznej jak i wirtualnej. W połączeniu z kolokacją i posiadanymi przez Ciebie urządzeniami umożliwia także stworzenie hybrydowych środowisk, które będą działały w chmurze. Jest to również wysoko skalowalny zestaw zasobów informatycznych, wykorzystywanych przez profesjonalistów. Należą do nich między innymi:

Hosting narzędzi o krytycznym znaczeniu biznesowym, systemów rozliczeniowych, zasobów intranetowych i ekstranetowych.
Łatwe tworzenie elastycznych środowisk testowych i deweloperskich na żądanie.
Aplikacje poddawane zmiennym skokom obciążenia – sezonowym lub powodowane określonymi zdarzeniami.

To tyle jeśli chodzi o rozwiązanie jakim jest wirtualne centrum danych. Mało się o tym mówi jednak w niedalekiej przyszłości może to być jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań przez firmy jaki i przez użytkowników indywidualnych. Czekajmy na więcej wiadomości o tym jak rozwijać się będzie wirtualne data center, a póki co skupmy się na obecnej technologii. Pamiętajmy jednak, ze czas płynie nieubłaganie do przodu i już jutro wirtualne data center może być czymś najnormalniejszym w świecie. Istnieją usługodawcy, którzy już wdrażają to rozwiązanie, a skoro znalazło się ich 2 czy trzech za chwilę będzie ich całe mnóstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *