Na jaki backup się zdecydować?


Na jaki backup się zdecydować?

Zastanawia Cię to jak powinien wyglądać Twój backup? Też bym się zastanawiał biorąc pod uwagę dostępną na rynku szeroką gamę rozwiązań zarówno płatnych jak i darmowych. Najlepiej zastanowić się na początku nad tym jakie są Twoje potrzeby na ten backup. Może potrzebujesz prostego rozwiązania by zabezpieczyć swoje dane, a może posiadasz małą firmę i chciałbyś aby wykonywany był backup tylko najważniejszych danych firmowych. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się darmowe lub stosunkowo tanie programy do wykonywania kopii zapasowych. Jeśli chodzi natomiast o duże firmy, gdzie bezpieczeństwo danych jest kluczowe dla jej funkcjonowania, powinieneś wówczas sięgnąć po nieco inne rozwiązania.

Rozpoczniemy od programów służących do wykonywania backupu. Podzielić je na te, które działają online oraz te działające offline. Najpopularniejsze programy offline mają swoje zalety. Stosując programy offline podczas backupowania będziemy mieli większą gwarancję tego, że nie dostaną się one w niepowołane ręce, ponieważ w większości przypadków backup ten wykonywany jest w ramach sieci wewnętrznej. Jeśli chodzi o backup online wymienić tu możemy takie programy jak: Dropbox czy Carbonite. Zaletą backupu online niewątpliwie jest to, że w razie lokalnych katastrof czy tez kradzieży sprzętu Twoje dane będą bezpieczne w zupełnie innej lokalizacji. Warto jednak pamiętać, że backupując online składujemy je w miejscu niekontrolowanym przez siebie. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje dane zostały przechwycone przez niechcianych użytkowników skorzystaj z szyfrowania danych.

Zajmijmy się szerzej drugą grupą rozwiązań dotyczących backupu dedykowanego dużym firmom i instytucjom. Nie podlega wątpliwości, że w tym przypadku zadanie należy pozostawić w rękach specjalistów od backupu. Centra danych są wyspecjalizowane w wykonywaniu backupów. Specjaliści pracujący w takich miejscach w razie awarii będą w stanie szybko i sprawnie podołać danemu problemowi. W internecie znajdziecie szeroką ofertę firm, które zajmują się backupem dla firm. Jedną z nich jest Centrum Komputerowe ZETO oferujące bardzo ciekawe rozwiązania backupowe, hostingowe i firmowe. Warto porównać ceny kilku takich firm i wybrać tą, która będzie w stanie spełnić wszystkie nasze oczekiwania za niezbyt wysoka cenę. Pamiętajmy, że jest to najlepsze rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw.

Decyzja jaki backup wybrać należy do was. W zależności od tego jaką ilością danych dysponujecie lub jaka firmę prowadzicie wykonywanie backupu będzie wyglądało inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *