Data center – centrum danych


Data center – centrum danych.

Data Center tzw. centrum przetwarzania danych, jest to specjalnie przygotowany budynek w którym znajduje serwerownia oraz dodatkowe pomieszczenia które wspierają jej działanie i funkcjonowanie.

W świecie centrum zarządzania danymi istnieje norma ANSI/TIA-942 w której są zawarte wszystkie kwestie dotyczące spraw organizacyjnych. Pomimo tego że technologia informatyczna zmienia się bardzo szybo, i w normie brakuje kilku zmienionych nazw administratorzy sieci w dalszym ciągu korzystają z jej nazewnictwa oraz definicji.

Według Normy ANSI/TIA-942 data center to specjalnie wyposażony budynek z częściami wydzielonymi na wspieranie funkcjonowania całego centrum.
Z fizycznego punktu widzenia data center składa się z serwerowni gdzie znajdują się bardzo wydajne komputery zwane serwerami oraz dodatkowy osprzęt serwerowy. Wydzielonymi punktami w takim budynku mogą być pomieszczenia zwane UPS-owniami, w miejscach tych znajdują się urządzenia odpowiedzialne za podtrzymywanie napięcia w przypadku awarii elektrycznej. Kolejnym specjalnie oddzielonym miejscem może być pomieszczenie do klimatyzacji, odpowiedzialne za wymianę ciepła i jego obieg w całym budynku. Pracownicy również potrzebują specjalnie wydzielonego pomieszczenia aby móc zarządzać całym centrum tzw. miejsce dowodzenia. Wszystko zostało stworzone po to aby zapewnić maksymalnie funkcjonalny podział co będzie miało wpływ na niezawodność, ułatwienie serwisowania oraz bezpieczeństwo.
Bardzo ważne jest aby serwerownia była rozdzielona w taki sposób żeby centralne elementy systemów informatycznych oraz instalacji znajdowały się osobno jednak w sposób logiczny tworzyły jedną całość.

Serwerownia a data center

Częstym błędem niedoświadczonych użytkowników, jest nazywanie serwerowni centrum danych. Należy dokonać tutaj sprostowania i wyjaśnienia tych dwóch różnych od siebie pojęć. Już kilkakrotnie w naszym artykule wspomnieliśmy że data centrum (centrum danych) to cały budynek z wydzielonymi miejscami, jednym z takich miejsc jest właśnie serwerownia. Serwerownią jest więc pomieszczenie specjalnie przeznaczone do utrzymania pracy sprzętu serwerowego. Co ważne o odpowiednich warunkach mikroklimatycznych. Może zaistnieć jednak sytuacja gdzie właściciele data center na swoje potrzeby stworzą tylko jedno pomieszczenie, które będzie pełniło funkcję wszystkich wymienionych wcześniej. Nie jest to rozwiązanie zbyt dobre, gdyż w przyszłości jakiekolwiek zmiany mogą okazać się nie możliwe ze względu na warunki panujące w pomieszczeniu (brak miejsca, słabe chłodzenie, umieszczenie większej liczby komputerów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *