Backup online – z czym można pomylić?


Backup online – z czym można pomylić?

Backup online jest zagadnieniem niezwykle wszechstronnym, jakie przeważnie mylone jest przez nas z pokrewnymi rozwiązaniami. Omyłki te nie są absolutnie bezzasadne, gdyż narzędzia, które poniżej wam opiszemy posiadają pewne znamiona kopii zapasowej. Jednakże wszystkie te rozwiązania nie spełniają wszystkich cech typowych dla backupu online.

Bezpieczeństwo jest tu słowem kluczem. Popatrzmy na czytelny przykład wzięty prosto z życia: jeżeli weźmiemy macierz RAID to fundamentalna różnica bazuje na sposobie zapisywania danych; mirroring to znowu bieżące powielanie, a backup to dublowanie stanu w jakim znajduje się system w danym momencie. Zauważyć możemy zatem pewną zależność taką, iż macierz jest zaledwie strategią zapisywania oraz magazynowania plików lecz nie ochrania przed niebezpieczeństwem takim np. jak przypadkowe nadpisanie danych. Dlatego też czynność ta nie jest uznawana jako całkowite zabezpieczenie posiadanych danych.

Niezwykle regularnie mylonym zagadnieniem z backupem jest archiwizowanie danych. Głównym przedmiotem archiwizacji jest rozkład danych na wytypowane kategorie, tak żeby osoba z nich korzystająca mogła w każdej chwili trafić do interesujących materiałów. Od strony archiwizacji oryginalne dane transferowane są z jednego położenia w drugie, a jeśli mówimy o backupie danych to oryginalne pakiety danych pozostają bezustannie na wcześniejszym miejscu, a ich kopia jest rozmieszczana na różnych urządzeniach zewnętrznych. Tym co eliminuje archiwizację jako kopie zapasową jest tylko istniejąca jedna wersja danych.

Jakie pojęcia jeszcze często mylimy z backupem? Wersjonowanie danych, to kolejne pojęcie błędnie rozumiane jako typ kopii zapasowej. Należy wiedzieć, że wersjonowanie danych jest tylko gromadzeniem rozmaitych wersji tego samego pliku. Backupem nie możemy również nazwać trzymanie danych na innej partycji tego samego urządzenia magazynującego jakim jest dysk twardy – pamiętaj, że w razie awarii nośnika zagrożone będą pliki umieszczone na wszystkich partycjach dysku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *